V bytovém designu v Praze i v jiných městech hraje velmi významnou roli výběr barev. Jestliže si zvolíte svůj oblíbený styl a máte přibližně jasno v jeho koncepci, bude se vás bytový designér vyptávat, jaké barvy preferujete, a jakým způsobem místnosti oživit, abyste se uvnitř cítili příjemně. S barvami a jejich konkrétním využitím to ale není snadné a právě designér by vám měl být schopen naznačit, jaké možnosti máte, a čemu nakonec dát přednost.

bytový interiér

Barvy ponuré – poměrně častým jevem současné doby je zastřenost barev, smísených s černou či šedou, což vytváří pouze barevný náznak. S takový řešením ale buďte opatrní, abyste si nepřivodili podobné obtíže, jako lidé, co na podzim trpí depresemi. Ty se totiž velmi často vyskytují v souvislosti s šedou zataženou oblohou.

Barvy vybledlé – toto je již mnohem m lepší volba, pouze barvy smícháte s bílou a vytvoříte sice rovněž barevný náznak, ale velice jemný a nenásilný. K takovému nábytku, podlahovým krytinám či malbám se dobře hodí sytě zelené či kvetoucí pokojové rostliny.

prázdné bytové jádro

Barvy pastelové – odvážnější jedinci volí velmi syté barvy, jimiž se ovšem výrazně oživí jakýkoli interiér. Barvy k životu neodmyslitelně patří a my jsme na ně jaksi zapomněli. Všimněte si, že ještě na konci osmdesátých let, například ve filmu „Discopříběh“, se lidé oblékali mnohem více barevně, zatímco dnes se dokonce vyrábí kočárky pro děti v černé barvě. To by bylo v té době naprosto nemyslitelné.

Kombinace barev – chcete-li kombinovat barvy, měli byste dodržet stejnou sytost, jinak bude výsledek dosti podivný. Anebo kombinovat jen jednu barvu v různých sytostech, to je také vhodné řešení. Velmi působivé bývají kombinace barev výrazně kontrastních v jedné sytosti, nejlépe pastelových tónech, tedy například modrá se žlutou, zelená s červenou, červená s bílou, modrá s bílou atp.