Testosteron je hormon, využitelný v mužském těle pro celou řadu činností. Neobejde se bez něj svalová námaha a tělesná aktivita, podílí se na tvorbě energie a tvůrčí činnosti a potřebujeme jej i pro sexuální funkce. Hladina testosteronu s věkem sice klesá, ale ne tak rychle, jak se můžete domnívat. Rozhodně není v pořádku, pokud se s jeho nedostatkem potýkají muži v produktivním věku kolem čtyřiceti let. Jistým vodítkem pro mnohé z vás může být fakt, jak je možné, že před staletími lidé těžce dřeli na poli a ještě se zvládali doma postarat o dobytek a večer nebo brzy ráno se milovat a odchovat kopu dětí?

kořen Ženšenu

Odpověď je celkem jednoduchá, může za to v první řadě nevhodný životní styl, zejména prudký nárůst stresových faktorů. Stres se dnes stává (bohužel) běžnou součástí života a přechází do chronické podoby. Stresujeme se kvůli každé maličkosti a situace připomíná lidové rčení „stokrát nic umořilo oslíka“.

listy Ženšenu

Díky chronickému stresu setrvává v krevním oběhu stále vyšší hladina stresových hormonů a ty potlačují tvorbu testosteronu. Proto je důležité zaměřit se hlavně na tento problém, postupně stresové vlivy ze života odbourávat a vypomáhat si některými vhodnými přírodními doplňky. Osvědčenými pomocníky jsou tzv. adaptogeny, tedy bylinky, rostoucí vysoko v horách, které udržují patřičnou hormonální rovnováhu a napomáhají testosteronu v jeho přirozeném procesu v průběhu tělesných funkcí.

K nejznámějším adaptogenům patří všechny endemické druhy Ženšenu včetně Macy peruánské, Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) a Rozchodnice růžová. Některé adaptogeny jsou vhodné i pro ženy, například indická bylinka Chřest hroznovitý, známá jako Shatavari, a Bacopa monieri, kterou Indové přezdívají Brahmi.

Užívání těchto bylinek, s nimiž lze zvýšit testosteron Army nutrition, je bezpečné a při správném dávkování je lze užívat dlouhodobě. Mnohé z nich také působí jako přirozené afrodiziakum.